There was an error displaying content. Please refer to event log.
چگونگی چیدمان و تاکتیکها در فوتبال امروز از نگاه بکن بائر

چگونگی چیدمان و تاکتیکها در فوتبال امروز از نگاه بکن بائر

تاکتیک تیمی

نحوه چیدمان بازیکنان در زمین و حرکت آنها را تاکتیک تیمی نامند. اینکه در ترکیب یک تیم از چند مدافع و چند هافبک و چند مهاجم استفاده شود را تاکتیک تعیین می کند. در اولین تورنمنت های جهانی اکثر تیم ها از دفاع های ۳ نفره پوششی استفاده می کردند. در دهه های ۴۰ و ۵۰ سیستم بازی ۳-۵-۲ بیشترین مورد استفاده را در نحوه چیدن مهره ها در زمین داشت اما امروز در هیچ یک از تیم های ملی ما دیگر شاهد دفاع ۳ نفره نیستیم و این سیستم منسوخ گردیده است. امروز پر طرفدارترین سیستم های ارنج ۴-۴-۲  * ۴-۴-۱-۱ * ۴-۲-۳-۱*  ۴-۵-۱ * ۴-۳-۲-۱ و ۴-۱-۴-۱ است.

از تیم های اروپایی، منچستریونایتد، میلان و رئال مادرید ۴-۴-۲ بازی می کنند و چلسی و یوونتوس نیز ۴-۲-۳-۱ را برگزیده اند. بارسلونا هم اخیراً از سیستم ۴-۳-۳ استفاده می کند.

الف) دفاع

در تمامی سیستم های فوق دفاع خطی ۴ نفره وظیفه دفاع از دروازه را بر عهده دارد و هافبک های دفاعی در این امر به آنها یاری می رسانند. امروزه حضور هافبک های دفاعی در تمامی ترکیب ها مشهود است.درست است که بازی این بازیکنان چندان تماشاگر پسند نیست اما آنان با تخریب بازی هافبک های تیم حریف، موجب بازیسازی در میانه میدان برای تیم خود می شوند. در میان سایر پست ها، همیشه هافبک های دفاعی در فصل نقل و انتقالات قیمت بالایی را به خود اختصاص داده اند و این گواهی بر ارزش حضور این بازیکنان در زمین است. امروزه گرانقیمت ترین هافبک های دفاعی جهان، ماکلله و اسی ین با دستمزد ۱۲۰ هزار پوند در هفته می باشند.

ب) هافبک

در سیستم های امروزی، داشتن ۲ گوش کناری سرعتی و دریبل زن بسیار حائز اهمیت است. گواه این مدعا هم قیمت بالایی است که تیم های باشگاهی حاضرند برای بازیکنانی مانند آرین روبن، جو کول، کریستیانو رونالدو و دیوید بکهام بپردازند. بازیکنان کناری خلاق هنگامی که بازی در وسط زمین گره خورده باشد، به کمک تیم آمده و با بردن بازی به کناره ها و سانتر از طرفین، نظم دفاع مقابل را به هم می ریزند و موقعیت های گلزنی فراهم می کنند.همچنین هنگامی که تیمی در دقایق پایانی بازی (۷۵ الی ۹۰) نتیجه را در دست داشته باشد، بهترین راه برای گذراندن زمان بردن بازی به کناره ها و دریبل زدن و گرفتن اوت و کرنر های مکرر است که این امر به کمک بازیکنان خلاقی همچون روبن و رونالدینیو امکان پذیر خواهدبود. همچنین بازیکنانی که بتوانند در بازی های بسته، با خلاقیت خود گره بازی را بازکنند و با ایجاد تنوع در خط هافبک به ساختار حمله تیمی نظم ببخشند، از ارزش بالایی برخوردارند.

ج) خط حمله

جز سیستم ۴-۴-۲ که بر حضور ۲ مهاجم اصرار دارد، اکثر سیستم های امروزی وظیفه حمله را به یک تک مهاجم سپرده اند و با پوشش مناسب و حضور تیمی در محوطه جریمه حریف، به دنبال گلزنی هستند.پست CF یا همان مهاجم کاذب در سیستم های فوق وظیفه ارسال پاس به کناره ها و پاس های عمقی را بر عهده دارد و موتور متحرک تیم است.مهاجم کاذب توسط هافبک های دفاعی که وظیفه توپ دزدی و تخریب بازی حریف را بر عهده دارد، تغذیه می شوند.بر خلاف سال های آخر دهه ۶۰ که اکثر تیم ها با ضربات سر به گل می رسیدند، امروزه به خاطر حضور مدافعان بلند قد در مرکز خط های دفاعی، دیگر نمی توان به این روش به عنوان مسیر قطعی برای رسیدن به گل اطمینان کرد.امروزه ۲ نکته مهم در بازی تمامی تیم های طراز اول جهان مشهود است:

۱) تیم های بزرگ سیستم تیم را بر مبنای مهره های کلیدی خود می چینند و این سیستم به خودی خود ارزشمند نیست.

۲) تیم های بزرگ با تغییر ناگهانی سیستم های خود موجب سردرگمی خط هافبک و دفاع تیم مقابل می شوند.

برای مثال در بازی آلمان و آرژانتین در جام جهانی ،۲۰۰۶ تیم آرژانتین در طول ۹۰ دقیقه ۹ بار تغییر سیستم داد. آنها که با ۴-۲-۳-۱ بازی را شروع کرده بودند، با توجه به خطوط دفاعی فشرده آلمان در دقیقه ۲۰ بازی به ۴-۱-۴-۱ روی آوردند و باز در دقایق پایانی نیمه اول به ۴-۴-۲ تغییر سیستم دادند. حتی در دقایق پس از گل آلمان، آرژانتین رو به بازی با سیستم کاملاً تهاجمی ۳-۴-۱-۲ آورد. اساتید تغییر سیستم در فوتبال کنونی جهان، کارلوس «آلبرتو پریه را» مربی تیم ملی برزیل و «فابیو کاپلو» مربی تیم رئال مادرید هستند.

 

 
The comment feature is locked by administrator.
Sort by: